Jedu s dobou
Zveřejněno 25. 3. 2019

Jedu s dobou startuje druhý ročník

Tisková zpráva ze dne 21. března 2019

I v letošním roce bude pro velký zájem pokračovat vzdělávací program Jedu s dobou pro aktivní řidiče nad 65 let. Díky finanční podpoře z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů je pro účastníky i nadále zdarma. Stejně jako v roce 2018 bude probíhat v osmi centrech bezpečné jízdy po celé České republice a patronem projektu se stává „Monsieur Dakar“ Karel Loprais.

Jednotlivé kurzy obsahují šestihodinový program, který zahrnuje teoretickou část, ve které instruktoři seznamují řidiče s novinkami v legislativě a zásadami bezpečné jízdy, a v praktické části na polygonu si pak účastníci vyzkouší zvládnutí krizových momentů a chování vozidla v mezní situaci. Součástí jsou také praktické ukázky první pomoci, do kterých se za vedení zdravotnických instruktorů zapojují všichni účastníci. Spokojenost účastníků z roku 2018 jasně vplývá z dotazníků vyplňovaných na konci kurzů – absolutně všichni účastníci by takové školení doporučili dalšímu řidiči.

„Spokojenost a pozitivní ohlasy účastníků svědčí o tom, že projekt je užitečný a trefili jsme se jím přesně do poptávky řidičů seniorů. Byl o něj velký zájem a všechny, na které se loni nedostalo, určitě potěší, že díky dvojnásobné finanční podpoře letos upořádáme 128 kurzů, tedy jednou tolik, co v loňském roce,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR a předseda Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR. „Chceme využít zkušeností z minulého ročníku a výcvik řidičů obohatit o některé nové prvky, například si budou moci porovnat bezpečnostní prvky svého vozu jízdou ve zbrusu novém vozidle,“ doplnil Jan Šťovíček.

Samotné kurzy budou doplněny navíc i informačními brožurami se základními poznatky z kurzu. Pro veřejnost připravujeme edukační videa a v plánu jsou také pravidelná setkání se seniory na dopravních besedách.

„Opravdu mě těší, že projekt Jedu s dobou podporujeme již druhým rokem a že se nám podařilo dokonce dvaapůlkrát navýšit jeho financování,“ řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a dodal: „V souvislosti s demografickou změnou, a tedy i zvyšujícím se počtem osob v seniorském věku, roste i význam této skupiny s ohledem na bezpečnost silničního provozu. Aktuálně je 21 % klientů povinného ručení osobních automobilů ve věku 65 let a výše. I proto Komise fondu zábrany škod zvolila kampaně zaměřené na seniory jako jedno z prioritních témat.“

Novým patronem projektu Jedu s dobou se stává legendární závodník Karel Loprais, šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů, který byl zvolen českým motoristickým sportovcem století. „Za svoji závodní kariéru jsem za volantem prožil spoustu horkých momentů, ze kterých jsem si vždycky snažil vzít ponaučení. Projekt Jedu s dobou podporuji, vyzkoušet si reakce vozidla na polygonu je jeden z nejlepších tréninků pro bezpečnou jízdu v silničním provozu, neznám lepší recept,“ doplnil Karel Loprais.

V loňském roce jsme s napětím čekali, jak senioři nový projekt přijmou. Oceňoval jsem a stále velmi oceňuji, že nikdo netvrdí, že jsou snad senioři horší řidiči než většina populace. Na to jsou senioři obzvláště citliví,“ vysvětluje Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů a dodává: „Rada seniorů projekt podpořila, pomohla s medializací a šířením povědomí o projektu mezi seniorskou populací, ale věděli jsme, že nejtěžší bude seniory přesvědčit. Ostatně já sám jsem se k podobným akcím stavěl skepticky s odůvodněním, že si rozhodně nemyslím, že bych byl horším řidičem než mé děti. Výsledek nakonec předčil všechna očekávání, a jak už to bývá, nejlepší referencí byly zkušenosti absolventů kurzu. Abych věděl, co vlastně propagujeme a kvalifikovaně rozhodl, zda doporučím kolegiu Rady seniorů podpořit případný druhý ročník, sám jsem jeden z kurzů absolvoval a stejně jako všichni účastníci jsem byl překvapen, co jsem se dozvěděl a vyzkoušel na autodromu.“ Pernes dále potvrzuje, že je o projekt stále velký zájem, senioři se již nyní dotazují, zda bude projekt pokračovat a kdy se mohou hlásit.

„Zvýšená intenzita silničního provozu a technologie moderního vozidla jsou pro seniory rizikovými faktory, kterým se hůře přizpůsobují. Důležité proto je, aby se řidiči udržovali v kondici a znali možnosti současných aut,“ popisuje Tomáš Neřold, vedoucí Samostatného oddělení BESIP. „Věk s sebou přináší určitá omezení, jako je rychlejší nástup únavy, horší prostorové vnímání a pomalejší reakce. Důležité proto je znát své limity, mít o svém zdravotním stavu přehled a přizpůsobit podle toho své řízení.“